Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Samospráva obce

Úradná tabuľa

Vyhlásenie času zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru v územnom obvode okresov Michalovce a SobranceVytlačiť
 


 
 
Položky 1-5 z 5

Aktuality - všeobecné oznamy

Jánske ohne nad Šíravou 2018Vytlačiť
 

 

 

VINNÉ/KOŠICE, 18. jún 2018 – Pradávne rituály a tradície spojené s letným slnovratom aj v tomto roku oživí podujatie Jánske ohne nad Šíravou. Je zaradené do výberu TOP podujatí programu Košického samosprávneho kraja Terra Inognita a na brehu Vinianskeho jazera už tento víkend ponúkne návštevníkom pestrý program, rozdelený do dvoch dní.

 

 

Už v piatok 22. júna na brehu Vinianskeho jazera vyrastie staroslovanská osada, ktorá návštevníkom po oba dni priblíži predkresťanské zvyky vítania slnovratu. Neopakovateľnú atmosféru vytvoria ukážky bojov a remesiel, ochutnávka slovanských jedál či možnosť odfotiť sa v slovanskej dedine. Záver prvého dňa bude patriť hudobným skupinám Strigôň a Gjoll, ktoré svojou fantasy hudbou len podčiarknu mystickú náladu.
 
Hlavný program je nachystaný na sobotu. „Stalo sa už tradíciou, že podujatie sa v sobotu začína výstupom na Viniansky hrad, kde na návštevníkov vždy čaká nejaké prekvapenie. V tomto roku sa prenesú do rozprávky o Vinianskej pyšnej princeznej. Pripravená bude aj ochutnávka vinianskeho vína a ukážky stredovekých remesiel,“ prezrádza starosta obce Vinné Marián Makeľ. Aj tí, ktorí sa nevyberú na hrad, budú mať o zábavu postarané – čaká ich ulička remesiel, rôzne športové a zábavné súťaže, lukostreľba a streľba z kuše, výstava Gitarového múzea zo Sobraniec alebo ochutnávka vína i svätojánskeho nápoja lásky. Chýbať nebude ani folklór a množstvo zábavy a atrakcií určených deťom. Cestou na hrad i pri jazere predvedú svoje umenie stredovekí šermiari.
 
S ubúdajúcim denným svetlom pribudne toho elektrického a rozhoria sa aj ohne. Svetelná výzdoba, ohňová šou, zapálenie svätojánskej vatry a nakoniec ohňostroj – taký je večerný program na sobotu, ktorý na pódiu spestrí detský folklórny súbor Vánok a speváčka Veronika Rabada.
 
„Toto podujatie úplne do bodky spĺňa atribúty kultúrneho turizmu, keďže modernému človeku dáva možnosť interaktívne spoznať pradávne tradície predkov spojené s mystickými rituálmi. Programovo vhodne spája okolité atrakcie a stáva sa tak zjednocujúcim prvkom, ktorý upriamuje stále väčšiu pozornosť na lokalitu Vinianskeho jazera. Jánske ohne nad Šíravou majú svoj špecifický náboj a aj preto priťahujú stále viac návštevníkov,“ konštatuje predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
 
Turistické ponuky so zľavou
Aj tento rok sú počas podujatia pripravené zľavnené turistické ponuky, ktoré sa dajú využiť cez víkendové dni 23. a 24. júna. Hipocentrum v stredisku Hôrka na Zemplínskej šírave, plavba výletnou loďou Zemplín z prístavu Hôrka a tenisové kurty v stredisku Hôrka, to sú miesta a služby, kde platia zľavy.


 
 

List pre LS-Kruhy ohľadne riešenia nájmu pozemkov pod cestou od hájenky po vstup do lesa Vytlačiť
 


 
 

Oznámenie o inšpekcii plynovodovVytlačiť
 

SPP distribúcia_logo.jpg


 
 

Harmonogram vývozu TKO v roku 2018.Vytlačiť
 

Harmonogram vývozu tuhého komunálneho odpadu v roku 2018.logo Fúra.jpg

 


 
 
Položky 1-5 z 5

dnes je: 25.6.2018

meniny má: Olívia, Tadeáš

webygroup
ÚvodÚvodná stránka